Jakie wybrać środki do podstawowej pielęgnacji auta?

Jakie wybrać środki do podstawowej pielęgnacji auta?

Wielu z nas jest przyzwyczajonych do samodzielnego dbania o samochód, a w szczególnym stopniu czynią to mężczyźni. Pozwala na to szeroki wybór środków do pielęgnacji auta służących myciu zewnętrznemu, jak i pielęgnacji wnętrza. Wcześniej jednak miała miejsce pewna rewolucja.

W stosunku do mycia lakieru wszelkie czynności w tym zakresie radykalnie zmieniło pojawienie się na rynku aktywnej piany. Od tego czasu myjemy samochody w garażach bez żadnego wysiłku, a zajmuje nam to zaledwie kilkanaście minut. Podobnie, czyszczenie wnętrza aut zrewolucjonizowało pojawienie się na rynku Karcherów, stosunkowo drogich, aczkolwiek możliwych do wypożyczenia. Od tamtej pory i tapicerka pozostaje zawsze czysta i pachnąca.

Grupy elementów czyszczonych środkami do pielęgnacji auta

W obu przypadkach wsparcie stanowią nowoczesne środki do pielęgnacji auta, które z biegiem lat stają się coraz doskonalsze. W przypadku środków do zewnętrznej pielęgnacji: rozpuszczają zaschnięty brud, likwidują tłuste plamy, w tym ciężko usuwalne, jak asfaltowe, z cementu, żywice. Ponadto pozwalają ukrywać zarysowania, odmładzać kolor nadwozia, a nawet odzyskiwać jego kolor. Natomiast środki do pielęgnacji wnętrza przywracają mu fabryczny wygląd, potrafią ukrywać niedoskonałości kokpitu i innych elementów twardych, nadają wnętrzu powiewu świeżości. W gruncie rzeczy aktualnie możemy doprowadzić do niemal idealnego stanu każdy stary, używany samochód.

W procesie tym, który nomen omen ma swoją nazwę fachową – jest to auto detailing lub car detailing, środki do pielęgnacji auta mają niebagatelne znaczenie, a dzieli się je na grupy w związku z przeznaczeniem. Wyróżniamy więc preparaty do:

  • lakieru i innych części zewnętrznych samochodu, jak: substancje myjące, aktywne piany, woski nabłyszczające, woski zabezpieczające i wiele innych,
  • szyb i lusterek oraz lamp, które usuwają wszystkie utrwalone zabrudzenia, w tym organiczne, jak ślady po owadach, ptasie odchody, sól, kwasy i inne,
  • zderzaków, felg i kół – zazwyczaj są to silne działające środki myjące o wyższym stężeniu środków czynnych niż do karoserii, a ponadto stosuje się tu również woski chroniące przed zabrudzeniami i warunkami atmosferycznymi,
  • oraz do wnętrza auta – pielęgnujące kokpit, tapicerkę, elementy drewniane, skórzane i inne.

Podstawowa pielęgnacja samochodu

Wiele z preparatów dostępnych na rynku służy zadaniom specjalnym, są to m.in. nabłyszczające woski do lakieru. Aczkolwiek nie służą one podstawowej pielęgnacji, a zaawansowanej. Tutaj chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę na preparaty wysoce użyteczne, acz bez wskazywania producentów czy konkretnych produktów.

Doświadczenie skłania ku uznaniu, iż najlepsze środki do podstawowej pielęgnacji auta powinny posiadać kilka cech, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie, a są to:

  • znacząco ułatwione utrzymywanie czystości – zarówno przez szybkość działania, jak i skuteczność,
  • utrzymywanie efekt użycia przez długi czas – dla przykładu, w przypadku aktywnej piany będą to dodatkowe substancje w niej zawarte, które będą chronić samochód przed ponownym zabrudzeniem, czyniąc tym samym z ich zakupu inwestycję oszczędzającą nasz czas i minimalizującą konieczność częstego mycia auta,
  • dodatkowe zabezpieczanie czyszczonych powierzchni – dla przykładu, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne elementy auta warto chronić przed promieniami UV (wiele środków myjących zawiera dodatek substancji temu służących) czy też w przypadku środka do mycia szyb warto zakupić taki, który dodatkowo zapobiega ich zaparowaniu itd.

W przypadku nowego samochodu, a szczególnie gdy jest pierwszym, zawsze narażeni będziemy na pewne poszukiwanie optymalnych środków do pielęgnacji auta na zasadzie prób i błędów. Będą one przez nas dostosowane nie tylko do samochodu, ale również naszych osobistych preferencji czy to przez wzgląd na sposób użycia, czy nawet na tak trywialny czynnik jak zapach. W większości przypadków poszukiwania przynoszą jednak szybkie rezultaty i w bogatej ofercie handlowej powinniśmy znaleźć kosmetyki idealne dla nas i naszego samochodu.


Witryna używa plików cookies. Dalsze korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację stosowania polityki plików cookies.

zamknij
Produkt dodany do porównania