Auto detailing – przywracanie samochodu do stanu fabrycznego

Auto detailing – przywracanie samochodu do stanu fabrycznego

Swobodne tłumaczenie pojęcia auto detailing oznacza tytułowe – przywracanie auta do stanu nowości. Po przeprowadzeniu wszystkich zabiegów ukierunkowanych na renowację używanego samochodu, stosowanych w auto detailingu, ma on wyglądać jak nowy. I teoria nie odbiega tu od praktyki.

Wszystkie podejmowane w tym względzie czynności sprawiają, że nierzadko trudno powiedzieć, czy samochód był używany, a niemal zawsze można stwierdzić, że nie jest zniszczony, choć jego stan przed rozpoczęciem czynności renowacyjnych mógł wołać o pomstę do nieba. Stąd też działania związane z przywracaniem autu dawnej świetności coraz częściej stają się rutynowymi w handlu używanymi samochodami. W szanujących się komisach każdy samochód był u „kosmetyczki”: błyszczy, pachnie i zachęca do przejażdżki.

Nie dziwi więc, że adekwatnie do osiąganych efektów, warsztaty zajmujące się auto detailingiem coraz częściej nazywane są auto klinikami.

Auto detailing wewnętrzny

Czynności przywracające autu dawny wygląd skupione są zarówno na jego części wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Samochód nie może jedynie wyglądać dobrze. Wewnątrz również musimy się czuć komfortowo.

Oczywiście w obu przypadkach auto detailing skupiony jest na różnych celach i czynnościach.

Fachowa renowacja

W przypadku renowacji wnętrza samochodu fachowe czynności prowadzą do:

 • bardzo dokładnego czyszczenia wszystkich powierzchni miękkich, w tym: odkurzanie, pranie tapicerki lub czyszczenie skóry, odplamianie, przywracanie właściwego kolorytu miękkim materiałom – dywaników, foteli, podsufitek, przestrzeni bagażnika,
 • ewentualnego wymontowania foteli, a w razie potrzeby wymiany elementów zardzewiałych,
 • dokładnego mycia elementów twardych bez względu na materiał: drewna, plastiku, carbonu, stali i innych, a następnie ich polerowanie oraz nakładanie odpowiednich do danego materiału wosków,
 • usuwania zanieczyszczeń z szyb wewnętrznych,
 • zabezpieczenia elementów twardych przed promieniowaniem UV,
 • maskowania zadrapań i innych uszkodzeń na wszystkich materiałach,
 • pielęgnacji skóry dedykowanymi odżywkami,
 • impregnacji elementów miękkich,
 • a na specjalne zamówienie możliwe jest ozonowanie wnętrza, które usuwa wszelkie nieprzyjemne zapachu oraz grzyby – co jest szczególnie istotne dla wentylacji.

Zewnętrzny auto detailing

Auto detailing zewnętrzny jest skupiony na:

 • wstępnym myciu wszystkich elementów samochodu usuwającym większość trudno usuwalnych zabrudzeń, łącznie z: sadzą, smołą, cementem, różnymi tłuszczami, żywicami etc.; odbywa się to dzięki użyciu aktywnej piany w procesie mycia bezdotykowego, które nie niesie zagrożenia uszkodzenia lakieru; po myciu wstępnym następuje kolejne, przeprowadzane w podobny sposób, lecz przy użyciu indywidualnie dobieranych środków chemicznych,
 • neutralizacji kwasów pochodzących z usuwanych zabrudzeń,
 • końcową czynnością na lakierze jest przywracanie mu fabrycznego ph,
 • następnie jest on polerowany w celu usunięcia ewentualnych: zarysowań, wżerów, utlenień etc.,
 • w międzyczasie pozostałe elementy samochodu są traktowane w podobny sposób: odżywia się wszelkie plastiki zewnętrzne, woskuje felgi i opony, czyści szyby i lusterka oraz nakłada się na nie powłokę odprowadzającą wodę, zabezpiecza się i poleruje wszystkie pozostałe elementy aluminiowe, chromowane i inne,
 • na końcowym etapie zabezpiecza się samochód przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Co zyskujemy dzięki auto detailingowi?

Niewątpliwie odnowienie samochodu prowadzi do odczuwania przyjemności czerpanej z jego stanu. Aczkolwiek poza tym istnieją jeszcze zupełnie pragmatyczne zalety renowacji auta: wydłuża się jego żywotność, co ma szczególne znaczenia dla lakieru, oraz zwiększa się jego wartość rynkowa.

Auto detailing można więc traktować również jako dobrą inwestycję.

Witryna używa plików cookies. Dalsze korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację stosowania polityki plików cookies.

zamknij
Produkt dodany do porównania